GRADIŠKA – Gradiščanin Kenan Mahmutagić, u gejmerskim krugovima poznat kao Monotik, svoju dječačku zaluđenost i ljubav prema igranju igrica pretvorio je u biznis i tako spojio ugodno sa korisnim.
Njegova priča o uspjehu počela je još u osnovnoj školi, kada je zaljubljen u video-igre odlučio da se upusti u svijet gejminga i striminga.
Uz posvećenost i talenat, njegov kanal je postao pravi hit na društvenim mrežama, gdje je sticao vjerne pratioce. Ali to nije bio kraj. Polaskom u srednju školu ovaj dvadesetjednogodišnjak je odlučio da se oproba i u programiranju tako što je krenuo u izradu sopstvenih video-igara, koje mu danas samo od oglasa donose 300 evra mjesečno.
Mahmutagić, osnivač i vlasnik firme “Monotik gejms”, kaže da njegove tri video-igrice, objavljene u Google Play trgovini, imaju više od 20.000 instalacija.
– U izradi je i demo verzija horor video-igre “Drekavac”, gdje će korisnici, kada ona izađe krajem godine, moći da se oprobaju u ulozi istraživača ili drekavca. Oni koji odaberu ulogu istraživača istraživaće samo Lijevče polje i pokušati da dokažu postojanje drekavca. Kada se igra u ulozi drekavca, onda je cilj uništiti sve po selu i boriti se protiv njegovih mještana – otkrio je Mahmutagić ističući da je ova njegova prva ozbiljnija igrica namijenjena i za računare, a koja će biti dostupna cijelom svijetu.
Dodao je da ovu video-igru planira da prodaje po cijeni od dvadesetak evra na platformi koja je za to namijenjena. S obzirom na to da je odrastao na selu, kao dijete najviše je, priča on, volio da igra video-igru “Farming Simulator”, u kojoj igrači preuzimaju ulogu farmera.
– Igrajući tu igricu imao sam priliku da virtuelno radim neke stvari koje tada nisam mogao. Tako sam, između ostalog, i došao na ideju da krenem sa snimanjem procesa igranja video-igrica za “Jutjub” i zaradim nešto novca. Nakon toga sam otvorio i svoj blog, gdje sam pisao o novitetima iz svijeta gejminga. Kroz sve to sam dosta naučio o ovoj industriji – kazao je Mahmutagić koji je tada dnevno igrice igrao po pet-šest sati.
Put programera krenuo je u prvom razredu srednje škole, kada je, kako nastavlja, slučajno otkrio alat u kojem se prave video-igrice.
– Kod nas ima dosta jutjubera i strimera koji se bave isključivo igranjem video-igrica i oni mjesečno zarađuju i do 3.000 evra. Generalno, to kod nas nije toliko zastupljeno kako je u regionu, ali je u konstantnom porastu samim razvojem te industrije – priča ovaj mladi gejmer, ujedno i član Odbora za gejming, koji, kako kaže, nadležnima u Srpskoj pokušava da dokaže da je ova industrija u porastu i da ona kao takva znatno može da doprinese privrednom razvoju.
On tvrdi da je u današnjem društvu mladih, koje konzumira pop kulturu, gejmer pozitivan primjer.
– Često se od starije populacije može čuti mišljenje da je gejmer osoba koja gubi vrijeme i nikada ništa neće postići u životu. I moji roditelji su na početku bili protiv toga, međutim, kad su vidjeli da je to sasvim druga priča, pomirili su se sa mojom odlukom – priča Mahmutagić za “Glas”.
Ključno je, ističe on, postići balans, jer “čak iako radite najpozitivniju stvar na svijetu, nije dobro kada to radite previše”.
– Upravo zbog toga smo na nedavnom sajmu gledali da gejming industriju predstavimo kao pozitivnu priču, koja djeci može donositi i zaradu, a da to ne bude samo puko sjedenje za računarom i gubljenje vremena – naglasio je Mahmutagić ističući da je prije dvije godine u Gradišci završio srednju Tehničku školu, smjer tehničar za mehatroniku. Ovaj poziv, kaže, sličan je smjeru tehničara za informacione tehnologije koji je, kad se upisivao u srednju školu, igrom slučaja bio izostavljen.
– U Hrvatskoj čak ima i srednja škola koja obrazuje tehničare za razvoj video-igara, a riječ je o četvorogodišnjem zanimanju – kazao je on.
Saradnja
Kenan Mahmutagić je istakao da je njegova firma, koja je sa radom počela prošle godine, prvenstveno fokusirana na razvoj mobilnih igara.
– Zasad imam samo jednog eksternog saradnika koji zajedno sa mnom izrađuje 3D karaktere za igrice, a inače sam za sebe radim razvoj karaktera i animaciju – rekao je Mahmutagić.
Izvor: glassrpske.com