Pčelariti je u odnosu na ranije godine sve teže, zbog čeka je potrebno da pčelarima značajniju podršku pruže veterinarske službe, instituti koji se time bave i resorno ministarstvo, smatra Branko Bjelovuk koji se pčelarstvom bavi 31 godinu.

„Imali smo posljednjih desetak godina sindrom nestanka pčela, što do sada niko nije objasnio zašto se dešava i kako to spriječiti“, naglasio je Bjalovuk i dodao da su ove godine gradiški pčelari imali dosta gubitaka, da su njegova društva dosta dobra, ali de je prije tri godine i on imao velike gubitke.

Na Svjetski dan pčela – 20. maj, Bjelovuk je obišao svoj pčelinjak u Čatrnji, gdje u blizini rijeke Save ima nešto više od 20 pčelinjih društava, a kako navodi pčele su za sada zdrave i u dobroj kondiciji, unos je dobar, pa ima i nešto meda u ramovima.

Bjelovuk kaže da je u toku bagremova paša, koja zbog varljivog vremena proteklih godina nije donijela prinose, što se može desiti i ove godine ako se nastavi kišovito vrijeme narednih desetak dana.

Dodaje da agacija uz rijeku Savu cvjeta, ali već desetak godina ne medi, pa su pčele prije bagrema oslonjene samo na voćnu i livadsku pašu.

Bjelovuk od bagremove paše ne očekuje značajniji prinos, ali se nada da barem lipova i kestenova paša neće podbaciti.

Izvor: RTVG

Exit mobile version