Gradska uprava Gradiške posvećena je maksimalnoj podršci investitorima u oblasti proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, posebno solarnih elektrana, istakao je gradonačelnik Zoran Adžić.
Gradiška je prepoznata kao lokalna uprava koja najbrže izdaje potrebne administrativne dozvole za ovakve projekte, što je čini liderom u regionu.
Trenutno, solarne elektrane u Gradišci proizvode oko 20 megavata električne energije, dok su građevinske dozvole već izdate za izgradnju postrojenja snage 80 megavata.
Adžić naglašava da je ovakav pristup ključan za smanjenje emisije CO2 i usklađivanje sa zahtjevima Evropske energetske zajednice, posebno u kontekstu predstojećeg uvođenja poreza na emisije ugljenika (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism).
Proizvodnja “zelene” električne energije iz solarnih, hidro i vjetroelektrana pružaće značajnu prednost gradiškim privrednicima, štiteći ih od dodatnih akciza i nameta koji bi se odnosili na korišćenje energije iz termoelektrana.
Pored fokusa na energetsku tranziciju, Gradiška se već godinama proaktivno bavi usklađivanjem obrazovnog sistema sa potrebama lokalne privrede. Od 2017. godine, kroz sajam obrazovanja i zapošljavanja, identifikuju se potrebe privrede i uvode nova zanimanja u srednje škole. Među tim zanimanjima su CNC tehničar, tehničar mehatronike, tehničar informacionih tehnologija i tehničar robotike, koja prate najnovije evropske i svjetske trendove.
Kroz međunarodne projekte, učenicima su obezbijeđeni računari, trenažeri i najsavremenije radne mašine za praktičnu nastavu. Dodatno, saradnja sa društveno-odgovornim kompanijama iz Gradiške omogućava učenicima obavljanje prakse u realnom poslovnom okruženju.
“Ovakav pristup garantuje da učenici po završetku školovanja posjeduju ne samo teorijsko, već i izuzetno praktično znanje, što im osigurava radna mjesta ili ih priprema za dalje visokoškolsko obrazovanje”, naglasio je Adžić.
Gradonačelnik Adžić je posebno istakao ulogu Privrednog savjeta grada Gradiške, koji je ocijenio kao jedan od najaktivnijih i najefektnijih u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
“Savjet kontinuirano komunicira sa gradskom upravom i resornim odjeljenjima, prenoseći potrebe gradiške privrede i usmjeravajući razvoj lokalne uprave i obrazovanja”, pojašnjava Adžić.