U voćnjacima u gradiškom Potkozarju u toku je berba ranih sorti breskvi, šljiva i krušaka, čiji je rod, u odnosu na prosječne višegodišnje prinose, podbacio za 50 i više odsto.
Prema riječima Ognjena Petrovića, poljoprivrednog inženjera u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredu, koštičavo voće je najviše stradalo tokom proljetnih mrazeva, kruške nešto manje, pa voćari očekuju da će efekte generalno loše proizvodne godinu ublažiti za sada zadovoljavajući rod jabuka.
U Potkozarju rodom šljiva i breskvi mogu biti zadovljni samo rijetki voćari, kao što je predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović, na čijem voćnjaku u Donjim Podgradim su breskve dosta dobro rodile i imaju dobar kvalitet, te Nenad Mirjanić iz Turjaka, kod koga je rod šljiva dosta ispod prosjeka, ali uz dobru cijenu može bar da pokrije troškove proizvodnje.
Mirjanić je istakao da je cijena ranijih sorti bila od 2 do 2,5 KM, da očekuje dobru cijenu i kasnijih sorti koje idu za konzum, te da mnogi već sada zovu i nude preko 1,5 KM za kilogram šljiva za rakiju.
Dojčinović je rekao da će dosta ubranog voća biti prodato kao konzumeno, zbog visoke potražnje i cijene, ali da potrošači treba da znaju da su proizvođačke veleprodajne cijene jeftinije za dva do tri puta u odnosu na maloprodaju.
Dojčinovićev sin Mihajlo, koji se bavi proizvodnjom svježe cijeđeni voćnih sokova, smatra da će nestašica voća i njegova visoka cijena biti veliki problem za prerađivače.
On je dodao da nastojati da preradi dovoljno voća i zadovolji zahtjeve svojih kupaca, ali da će cijana cijeđenog voćnog soka biti viša bar za deset odsto.
Izvor: RTVG