Čelinovac je osnovan 1895. godine kao kolonija Poljaka iz Bukovine i Galicije. Ovo je prva poljska kolonija na području BiH i jedina koja i danas postoji i djeluje. U matičnim knjigama župe Nova Topola, navodi Marija Buganik, predsjednik udruženja Poljaka „MAK“, zapisano je da su prve poljske porodice ovdje doselile 1892. godine. Prvo je naseljena 21 porodica iz Bukovine a kasnije su doseljene porodice iz Galicije. Bukovina je poljoprivredni planinski kraj, porodice su bile brojne, nedostajalo je zemlje za obradu pa su oni tražili nove krajeve za naseljavanje.

O životu u Čelinovcu, u svojim putopisima, pisao je isusovac Marćin Čerminski. On je kroz nekoliko misija posjećivao poljske kolonije i pisao o životu kolonista, njihovom napretku na novim prostorima.

Centar sela bila je prostorija za molitvu. U prvim danima života na ovim područjima to je bila kuća seoskog kneza Papika. Čelinovac pripada župi Svetog Josipa u Novoj Topoli. Godine 1932. izgrađena je crkva a četiri godine kasnije župna kuća. Prvobitna crkva je građena sa velikim betonskim blokovima. Tokom potresa 1969. godine pojavile su se pukotine na crkvi, pa je 1988. planski srušena a od istih blokova izgrađena sadašnja.

Na izgradnji crkve radili su mještani.  Ne postoji u selu osoba koja nije doprinijela izgradnju crkve. Glavni zidar – majstor koji je vodio poslove bio je Franjo Buganik, mještanin koji je nakon izgradnje crkve otišao na rad u Austriju gdje je zaradio penziju i kao penzioner vratio se u Čelinovac. Aktivan je bio u osnivanju i djelovanju Udruženja Poljaka i prijatelja MAK. Uz Crkvu gradio je sa mladima od 1984. godine i Omladinski društveni dom u selu. Uz Franju najviše vremena na izgradnji crkve radio je Rudolj Kozminčuk, mještanin Čelinovca.

Period izgradnje crkve bio je veseo za cjelokupni kraj, i svi su se uključivali u rad bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost. Posebno je bilo veselo, prilikom pokrivanja crkve kada se na radilištu okupio veliki broj ljudi. Rad na izgradnji crkve je bio za vrijeme župnika Karla Višatickog. Zvonik nije odmah izgrađen. Crkva je imala tri zvona jedno od 50, 150 i 330 kilograma.

Zvono od 50 kg je napuklo i nalazi se u crkvi, zvono od 150 kilograma je nakon izgradnje crkve postavljeno na drveni zvonik pored crkve.

Treće zvono od 330 kilograma je na crkvenom zvoniku. Sadašnji zvonik je izgrađen 2 000. godine,  za vrijeme velečasnog Kazimira Višatickog.

Fasada na crkvi je postavljena 2015. godine, a još je potrebno unutrašnje uređenje. Župna kuća je izgrađena na mjestu stare župne kuće, srušene u Drugom svjetskom ratu. Početak gradnje je 2009. godine, za vrijeme velečasnog Ante Pelivana. Bitno je napomenuti da su sredstva za rad na crkvi, zvoniku i župnoj kući obezbijeđena, većim dijelom prilozioma Čelinovčana koji žive u ovom selu ili su raseljeni po svijetu.

Milan Pilipović

Exit mobile version