U borbama za oslobođenje Beograda u Drugom svjetskom ratu učestvovala je Jovanka Bogojev iz Nove Topole. Ona je preminula prije devet godina (7. novembar 2016.) ali je zapisano njeno svjedočenje o posljednjim danima Drugog svjetskog rata.

Za svoju borbu sa puškom u ruci, dobila je 32 odlikovanja i nagrada za ratne zasluge te humani rad u bijelom medicinskom mantilu. Jovanin ratni put počinje 1942. godine. Učestvovala je u borbama u Kripnju, Koceljevi, Šapcu, Obrenovcu, na Sremskom frontu… a potom, sa oslobodiocima, nastavila put ka Beogradu.

„Učestvovala sam u formiranju slavne Pete krajiške brigade. Sa drugovima, Kozarčanima, poslije borbi u Bosni, stigla sam do Beograda. Moj položaj bio je na Avali. Tu sam dočekala oslobođenje glavnog grada. Pregazila sam potom Sremski front a onda preko Zidanog Mosta dospjela i u Zagreb, gdje sam dočekala kraj Drugog svetskog rata“, govorila nam je Jovanka Bogojev, cijelog života posvećena slobodi i pravdi. Kraj rata Jovanka Bogojev dočekala je u Zidanom Mostu.

U to vrijeme imala je čin kapetana prve klase. Poslije rata uanprijeđena je u majora. Poslije rata otišla je u Niš na školovanje. Uporedo sa radom, u Vojnoj bolnici, stekla je zvanje medicinske sestre. Vratila se u Novu Topolu i zaposlila u lokalnoj zdravstevnoj stanici, koja je organizaciono pripadala gradiškom Domu narodnog zdravlja.

Zbog manjka kadrova, Jovanka je radila bez ograničenja radnog vremena, po potrebi. U akcijama vakcinacije djece, sa timom je neprekidno boravila u potkozarskim selima i po nekoliko dana. Penzionisana je 1966. godine. U vrijeme poratne izgradnje Jovanka je bila akcijaš. Gradila je prugu Šamac-Sarajevo, učestvovala i na akciji u Vranju. Oba puta dobila je udarničke značke.

„Imam mnogo  odlikovanja, a pohvale, diplome i druga priznanja nisam ni brojala. Najdraži mi je „Orden za hrabrost jer sebe smatram hrabrom ženom u borbi za čovjeka, za njegova prava i za život,“ govorila je Jovanka Bogojev, društveno veoma aktivna, posebno u očuvanju izvornog stvaralaštva Lijevče polja.

Osim porodice, supruga Petra i troje djece, bila je veoma uspješna u društvenom životu. Isticala se u boračkim organizacijama, pomagala invalidima i siritonji, učestvovala na radnim akcijama, čuvala narodne običaje, izvornu pjesmu i narodne nošnje lijevčanskog kraja. Formirala je Izvornu grupu “Snop”.

Tokom posljednjeg rata, (1991. – 95.) inicirala je i provela mnoge akcije u korist izbjeglica, beskućnika, pomagala vojsku Republike Srpske, prikupljala hranu i druge potrepštine.

Rođena u Petrovom selu

Jovanka Bogojev (djev. Grlica) rođena je 1924. godine u Petrovom selu. U petanestoj godini priključila se partizanskim jedinicama na Kozari. Otišla je u borbu protiv okupatora, uz saglasnost oca Petra Grlice koji je bio solunski borac.

Milan Pilipović

Exit mobile version